• Світові новини
  • Юридичні новини
  • Погода
  • Новини України
Racurs.ua

А коктейль Молотова смачний? Ні, але вставляє... Репліка

Протести за формою всюди однакові. Людство іншого ефективного способу тиску на владу не винайшло. Змінюються хіба що шрифти на плакатах

Зустрічаються російський омонівський шолом з українським беркутівським:

— Чуєш, братане, — каже омонівський. — Щось мені обличчя твоє знайоме. Де я тебе міг бачити?

— Так у дзеркалі, брате, у дзеркалі!

— Вау, точно! А скажи, брате, який він — поцілунок кругляка, який прилетів з того боку барикади? А коктейль Молотова смачний?

— Хріновий коктейль, але вставляє — будь здоровий! А кругляк якщо цілує, то відразу до осколків! Та ти й сам, брате, скоро дізнаєшся...

Пам'ятаю, колишній радянський цеховик розповідав: в міліції не найрозумніші люди, але вони — система, і якщо раптом виходить у них якесь ефективне рішення — поширюють його як передовий досвід миттєво. За тиждень — від Владивостока до Бреста.

Боюся, цеховик навіть не підозрював, наскільки він має рацію. Поліцейська система по всьому світу поширила найефективніші свої рішення. Подивишся кадри розгону вуличних протестів — бійці спец призначенців усіх країн на одне обличчя. Точніше — на один шолом. Чорний блискучий, з «бобровим хвостом» ззаду і прозорим забралом спереду. І щити однакові, і кийки, і водомети... Мабуть, клепають їх на якомусь одному заводі в Азії. Одному — на весь світ, в якому боротьба з вуличними протестами давно вже стала стандартизованим ремеслом — поліцейськими буднями. А це означає, що і протести за формою всюди однакові. Людство іншого ефективного способу тиску на владу не винайшло. Змінюються хіба що шрифти на плакатах.

Дивлюся хроніку свіжих заворушень у Росії, Білорусі, Киргизстані та згадую український Майдан... Ні, в цьому разі я якраз не про те, що все схоже, а про те, де відмінності.

Коли починався Майдан, в оточення ставили солдатів-строковиків МВС, недостатньо добре екіпірованих для вуличних баталій. Але по мірі напруження з того боку лишилися суцільно чорно-круглоголові сірокамуфльовані люди — спершу з кийками, потім із помповими рушницями, наприкінці з автоматами.

Зараз схожа картина хіба що в Мінську. Там силовики від найпершого протесту екіпіровані, як в останній бій. У Росії більш розкуто — половина поліцейських у шапках-вушанках. У Бішкеку — взагалі курорт: в кашкетах вийшли вулицю вгамовувати.

Які висновки? Влада Білорусі злякалася від самого початку. Влада Росії — ці не до кінця вірять, що країна протестує серйозно. Бішкек... Ну, який протест, така й відповідь — так, напевне?

І ще про Білорусь: на роликах, які я бачив, практично немає операторського погляду з боку демонстрантів. Відео записували здебільшого «з-за спини» міліції. А це означає, що кадри перевірені. Тобто все під контролем, і градус протестів для влади не критичний. У всякому разі, поки. Втім, у таких справах записуватися в пророки — невдячна справа.

Читайте також: Страх — ефективна зброя для виховання політиківПомітили помилку? Виділіть текст, що її містить, та натисніть Ctrl+Enter
Версія для друкуНОВИНИ ПАРТНЕРІВ    НОВИНИ ПАРТНЕРІВ